Motor Temizliği ve Koruma Nedir?

Motor Temizliği ve Koruma Nedir

Aracımızın “kalbi, beyni” motor bölümünün bakımı ayrıca önem taşımaktadır. Sürekli kir, yağ, pislik ve tozlara maruz kalan motor aksamları zamanla performansını yitirir, deforme olur. Bakımsızlık devam ettikçe hasar büyür ve ciddi maliyetler, zararlar ortaya çıkabilir.

Bu gibi sorunların önüne geçmek için TheBestCarCare bayileri, profesyonel olarak 120 yıllık deneyim ve tecrübelerini ürünlerine yansıtan Meguiar’s motor temizliği ve koruma hizmetini sunmaktadır. Motor bölümü için kişisel olarak da bakım yapmak isteyen kullanıcılarını da düşünen Meguiar’s, amatör kategorisinde “motor temizliği ve koruma” ürünleri de geliştirmiştir. Motorunuza asırlık Meguiar’s gücünü kendiniz basit ve hızlı uygulamalar ile kazandırabileceğiniz gibi TheBestCarCare’in Meguiar’s bayilerinde profesyonel motor temizliği ve koruma hizmeti alabilirsiniz.

Motor Temizliği Nasıl Yapılır? Meguiar’s Motor Temizliği ve Koruma Faydaları Nelerdir?

Aracın motor temizliği, özellikle son yıllarda değişen ve gelişen sistemlerin motor bölümünde kullanılmasıyla birlikte daha fazla önem kazanmıştır. Aslında motor aksamları çok ağır koşullarda çalışma prensibi üzerinde oldukça güçlü üretilmiştir. Ancak dışarıdan insan eli ile yapılan basit müdahaleler bile çok ciddi sorunları beraberinde getirebilir. Bu nedenle kulaktan dolma, geleneksel yöntemler ya da yanlış ürünler ile yapılacak motor temizliği öncelikle aracınızı, ardından sizlerin ve sevdiklerinizin sağlığını tehlikeye atmak anlamına da gelecektir.

Bu nedenle aracınızı, TheBestCarCare bayilerinin alanında uzman ve eğitimli ekibine teslim edebilirsiniz. Motor bölümünde temizlik ve koruma; hassas alanlar, elektronik sensörler ve düzenekler, ateşleme sistemleri, hortum ve kablolu bölümler, vantilatör ve triger kayışı bölgesi, sızıntı riski bulunan contalar, ani motor çatlaması riski bulunan alanlarda çok dikkatli uygulanmalıdır. Hatta araç üreticisinin motor iç bakım yönergelerini okumak ve uygulamak da gereklidir.

Meguiar’s ürünleri hem kişisel olarak amatör uygulamalarda, hem de bayilerde profesyonel uygulamalarda sprey olarak etki etmektedir. Yine motor bakımı kategorisi dışındaki diğer ürünlerde, araç motor kısmında kullanım talimatlarına göre güvenle uygulanmaktadır. Sprey olarak sıkılan ürünler temiz su ile durulanabildiği gibi yüzeyden silinebilmektedir.

Araç Motor Ne İle Temizlenir? Meguiar’s Motor Temizliği ve Koruma Ürünleri Nelerdir?

Amatör

ENGINE CLEANER MOTOR TEMİZLEYİCİ

Meguiar’s Engine Cleaner Motor Temizleyici; motorun hızlı, kolay ve güvenilir temizlenebilmesi için üretildi. Güvenli, taze kokusu ve etkin içeriği ile yağları, kirleri, kalıntıları ve pisliği motor parçalarından kolayca, hızlıca kaldırır, söker atar.

Sprey formülü ile ulaşılması imkansız olan alanlara da etki eder, verimli bir temizlik imkanı sağlar. Ayrıca doğada çözünen yapıya sahiptir. Motora gelen boru ve kelepçelerin solmasını engellerken kauçuk ve plastik yüzeylerde de güvenle, gönül rahatlığıyla kullanılabilir.

Meguiar’s Engine Cleaner Motor Temizleyici Sprey Nasıl Kullanılır?

 • Aracınızı gölgede tutunuz ve motorun soğuk olduğundan emin olunuz.
 • Kullanmadan önce ürünü iyice çalkalayınız.
 • Araç üreticisinin motor bölümü ile ilgili yönergelerini dikkatlice okuyunuz, uygulayınız. Böylece motorun uygulama yapılabileceği kısımları ile çok hassas kısımlarını ayırt edebileceksiniz.
 • Sensörler gibi hassas elektronik aksamları korumaya alınız.
 • Kaba kiri temiz su ile gideriniz, durulayınız.
 • Meguiar’s Engine Cleaner Motor Temizleyici Sprey’i bolca sıkınız, 2-3 dakika kadar bekleyiniz. Ağır kirler için Meguiar’s Mikrofiber Yıkama Eldiveni il ürünü yayınız.
 • Ürünün motor üzerinde kurumasına izin vermeden bolca su ile durulayınız.
 • Ardından motorun kendince kurumasını bekleyiniz.
 • Uygulama esnasında spreyin temas ettiği boyalı bir yüzey varsa, temaslı alanı en kısa sürede bol su ile temizlemeniz yeterlidir.

ENGINE DRESSING MOTOR PARLATICI VE KORUYUCU SPREY

Meguiar’’s Engine Dressing Motor Parlatıcı ve Koruyucu Sprey, araç kaputunun altında, motor bölümündeki tüm parçalara parlaklık ve yeni görünümünü, etkili koruma özelliği ile birlikte kazandırır. Yüzeylerde yağlı ve kalıntılı bir tabaka bırakmaz. Deriye zarar vermez. Formülü solvent içermez. Motor parçalarının çatlamasını, solmasını, sertleşmesini ve özelliklerini kaybetmesini engeller. Uzun süreli doğal parlaklık yansıması oluşturur.

Meguiar’s Engine Dressing Motor Parlatıcı ve Koruyucu Sprey Nasıl Kullanılır?

 • En iyi ve etkili sonucu elde etmek için öncelikle araç motorunu, Meguiar’s Engine Cleaner Motor Temizleyici Sprey ile temizleyiniz ve kurulayınız.
 • Aracınızın gölgede ve motorunun soğuk olması gereklidir.
 • Kullanmadan önce ürünü iyice çalkalayınız.
 • Araç üreticisinin motor bölümü ile ilgili yönergelerini dikkatlice okuyunuz, uygulayınız.
 • Hassas elektronik kısımları kapatınız, korumaya alınız.
 • Spreyi motorun üzerine sıkıp birkaç dakika bekleyiniz. Maksimum performans için ürünü el pedine ya da mikrofiber beze sıkıp, motor yüzeyine eşit olarak yayıp tüm yüzeyi kaplamasını sağlayınız.
 • Uygulama sonunda motoru su ile durulamayınız.

NOT: Meguiar’s Engine Dressing Motor Parlatıcı ve Koruyucu Sprey’i motora az sıkarsanız doğal, bol sıkarsanız çok parlak bir görünüm elde edebilirsiniz.

SUPREME SHİNE MİKROFİBER SİLME BEZİ

Supreme Shine Mikrofiber Bez, motor temizliği ve koruma uygulamalarında da kullanıcısının en etkili yardımcılarından biri. Çift taraflı kullanabilme imkanı, mikrofiber teknolojisi (küçük sentetik elyaflar) ve çamaşır makinesinde de yıkanabilmesi gibi birçok özelliğiyle geleneksel bezlerden üç kat daha fazla emiciliğe ve etkiye sahiptir. Yüzeydeki ürünü kolayca silerken aynı anda parlaklık etkisi kazandırır. Ürünün güvenli kenarları ile çizilme riski minimize edilmiştir. Supreme Shine Mikrofiber Silme Bezi, aracınızın motor kısımlarındaki uygulamalarınızda da performansın önemli derecede artmasını sağlar. Geleneksel silme bezleri, ürününüzün yüzeye etki etmesinde istenilen sonucu vermeyebilir.

HİGH TECH EL İLE UYGULAMA PEDİ

High Tech El İle Uygulama Pedi, motor temizliği ve korumasında da güvenle kullanılır. Ürünün yüzeylerde eşit ve homojen yayılımı için ayrıca önemlidir. Çok yumuşak ve geçirgen olmayan bir yapıya sahiptir. Ürünü hem tutar, hem de yüzeye iter. Değişik birçok yüzeyde güvenilir uygulama sağlar. Çamaşır makinesinde de yıkanabilir. Çok yumuşak olması itibariyle “çizilme” etkisi ile aynı cümlede kullanılamayacak kadar yüzey dostudur. Geleneksel uygulama pedleri, ürünü emerek yüzeye istenilen etkinin verilmesinin önüne geçebilir ya da performansı düşürebilir. Pedin, ürünü iterken aynı anda yüzeyle buluşturulması arasındaki dengeyi iyi sağlaması gerekir. Motor iç kısımlarında özellikle hassas bölgelerde bu denge, daha da önemlidir.

PROFESYONEL

Aracınızın kalbi, beyni özelliğini taşıyan motorunun temizlik ve korumasını Meguiar’s ürünlerinin 120 yıllık tecrübesine, TheBestCarCare bayilerine, Meguiar’s Merkez ayrıcalıklarına teslim etmek için sebebiniz bir hayli fazla!

Amatör uygulamalarda sprey ürünlerimiz ile aracınızın motor temizliği ve korumasını sağlayabildiğiniz gibi TheBestCarCare bayilerimizde de hem gelişmiş ürünlerimiz, hem de deneyimli ve eğitimli ekiplerimiz ile araç motorunuzu etkisi aylarca sürecek muhteşem bir değişim, koruma ve parlaklık bekliyor.

HYPER DRESSING ÇOK AMAÇLI PARLATICI

Motor aksamlarda kullanılabilir.

                                                                                                                                 Ayrıntıları İçin Tıklayınız!

CITRUS POWER CLEANER PLUS ÇOK AMAÇLI GENEL TEMİZLEYİCİ TURUNÇGİL KOKULU SPREY

Motor aksamlarda kullanılabilir.

                                                                                                                                Ayrıntıları İçin Tıklayınız!

ALL PURPOSE CLEANER PLUS ÇOK AMAÇLI GENEL TEMİZLEYİCİ

Motor aksamlarda kullanılabilir.

                                                                                                                                Ayrıntıları İçin Tıklayınız!

SUPER DEGREASER MOTOR TEMİZLEYİCİ

Motor aksamlarda kullanılabilir, tam olarak motor bölümü için üretilmiştir.

                                                                                                                                Ayrıntıları İçin Tıklayınız!

HYPER WASH OTO YIKAMA DETERJANI

Motor akşamların sadece belirli kısımlarında kullanılabilir. Daha çok boyalı yüzeyler içindir ancak, araç üreticisi yönergesinde yer alan talimatlar kapsamında motorun belirli kısımlarında uygulanabilir.

                                                                                                                                 Ayrıntıları İçin Tıklayınız!

SHAMPOO PLUS CİLALI ŞAMPUAN

Daha çok boyalı yüzeyler için olmasına rağmen motor aksamlarının, araç yönergesinde yer alan talimatları kapsamında belirli kısımlarında uygulanabilir.

                                                                                                                                 Ayrıntıları İçin Tıklayınız!

HYPER-DRESSING ÇOK AMAÇLI KORUYUCU

Motor aksamlarda kullanılabilir.

                                                                                                                                 Ayrıntıları İçin Tıklayınız!

HYPER-DRESSING ÇOK AMAÇLI PARLATICI

Motor aksamlarda da kullanılabilir.

                                                                                                                                 Ayrıntıları İçin Tıklayınız!

UYGULAMA SPREY ŞİŞELERİ VE BAŞLIKLARI

NOT: Meguiar’s bünyesindeki tüm uygulama şişeleri, başlıkları ve aparatlar, motor aksamları için gerçekleştirilecek temizlik ve koruma çalışmalarında kullanılabilir.

                                                                                                                                Ayrıntıları İçin Tıklayınız!

SUSUZ MOTOR TEMİZLİĞİ NASIL YAPILIR? ARAÇ YIKAMADAN MOTOR TEMİZLİĞİ – MEGUİAR’S

Motor temizliğinde yoğun su, basınçlı su gibi uygulamalar istenilmeyen ciddi sorunlara yol açabilmektedir. Bu nedenle çoğunlukla sprey olarak kullanılan ürünler ile lokal bölgelere güvenli etki sağlamak, ardından nazikçe temiz su ile yıkamak ya da Meguiar’s güvenli ürünleri ile silerek performans almak mümkündür.

Araç yıkamadan sprey etki ile motor temizliği, en güvenli yöntemdir.

MOTORU YIKAMANIN – YIKATMANIN ZARARLARI NELERDİR?

Motoru sadece yıkayarak temizlemek mümkün olmadığı gibi üstelik ciddi sorun ve zararları da beraberinde getirir. Bunların bir kısmı ise şöyle;

 • Motorun sıcak yüzeyi çatlayabilir.
 • Bujilerin ıslanması sonucu sağlıklı ve doğru ateşleme yapılamaz. Motor, vuruntu yapmaya başlar.
 • Taş ya da çamur parçaları, motor aksamları arasına sıkışarak bozulmaya neden olur.
 • Elektronik sensörler bozularak kısa devre yapar.
 • Hava filtresinin içinden geçip motora sızan yıkama suyu, paslanmalara ve bozulmalara neden olur.
 • Ayrıca aracın model ve serisine göre kullanma yönergesinde yer alan özel bölümler de yıkamadan zarar görebilir. 

MOTOR TEMİZLEYİCİ TAVSİYE?

Meguiar’s kimyagerlerinin 120 yıllık deneyim, tecrübe, kullanıcı beklentileri ve yüksek teknoloji ile ürettiği motor temizleyici ve koruyucu ürünleri, aracınıza en büyük ödüllerden biridir.

Bu yönde bazı Meguiar’s motor temizleyici ve koruyucu ürünleri şöyle;

 • ENGINE CLEANER MOTOR TEMİZLEYİCİ
 • ENGINE DRESSING MOTOR PARLATICI VE KORUYUCU SPREY
 • SUPREME SHİNE MİKROFİBER SİLME BEZİ
 • HİGH TECH EL İLE UYGULAMA PEDİ
 • HYPER DRESSING ÇOK AMAÇLI PARLATICI
 • CITRUS POWER CLEANER PLUS ÇOK AMAÇLI GENEL TEMİZLEYİCİ TURUNÇGİL KOKULU SPREY
 • ALL PURPOSE CLEANER PLUS ÇOK AMAÇLI GENEL TEMİZLEYİCİ
 • SUPER DEGREASER MOTOR TEMİZLEYİCİ
 • HYPER WASH OTO YIKAMA DETERJANI
 • SHAMPOO PLUS CİLALI ŞAMPUAN
 • HYPER-DRESSING ÇOK AMAÇLI KORUYUCU
 • HYPER-DRESSING ÇOK AMAÇLI PARLATICI
 • UYGULAMA SPREY ŞİŞELERİ VE BAŞLIKLARI

ARAÇ MOTORU TEMİZLEME VE KORUMA FİYATLARI?

……………..

Bir cevap yazın